Skip to content

Vaccine: kontrowersyjna historia największego ratownika medycznego

5 miesięcy ago

604 words

W ciągu ostatnich kilku dekad większość chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich, zredukowano do tak rzadkich przypadków, że lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia i pacjenci nie znają tych chorób. Przeciwnie, niektóre z tych samych infekcji pozostają głównymi przyczynami chorób i śmierci w krajach ubogich w zasoby. W ostatnich latach pojawiło się wiele książek na temat określonych zakażeń (takich jak wirus polio i ospa) oraz szczepionek, które im zapobiegają, ale Arthur Allen zdecydował się wyróżnić większość szczepionek, które rozwinęły się w ciągu dwóch stuleci odkąd Edward Jenner wprowadził szczepienie przeciwko ospie. w 1796 r. Motywy Allena to badania i rozwój, które doprowadziły do stworzenia tych szczepionek, osobowości ludzi, którzy byli zaangażowani w ten postęp, oraz towarzyszący temu wzrost zachowań antyprolinijnych w Stanach Zjednoczonych. Allen jest niezależnym pisarzem, który opublikował artykuły w Washington Post, New York Times Magazine, New Republic, Mother Jones, Redbook i innych publikacjach. Pisząc tę książkę, po raz pierwszy, próbował przeprowadzić wywiad z tymi, którzy zajmują się opracowywaniem szczepionek i polityką oraz tymi, którzy stali się aktywni i głośni w ruchu przeciwwrzodowym. Jako dziennikarz zapewnia przemyślane spostrzeżenia dotyczące osobowości i działań wszystkich osób, które były dostępne dla niego podczas wywiadów lub mniej formalnych rozmów. W rezultacie jest on w stanie przedstawić wiele informacji, które są nieznane dla wielu z nas, którzy trąbki na szczepionki wywierają największy wpływ na choroby zakaźne – po drugie tylko na zaopatrzenie w czystą wodę.
Allen zaczyna się od historii Jennera i kontrowersji, które towarzyszyły przyjęciu szczepionki przeciwko ospie w ciągu 150 lat po opublikowaniu nowatorskiej pracy Jennera. Po dalszych komentarzach na temat Louisa Pasteura i rozwoju szczepionek przeciwko wściekliźnie we Francji, Allen poświęca resztę swojej książki wydarzeniom, produktom i ludziom w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej energicznie koncentruje się na osobowościach – między innymi Jonasie Salk i Albert Sabin. Na szczęście był w stanie przeprowadzić wywiad z Maurice Hillemanem, mocą w branży szczepionek, przed śmiercią w 2005 roku. Opowiada historie o skażeniu szczepionką przeciw żółtej gorączce wirusem zapalenia wątroby typu B podczas II Wojny Światowej, porażeniem polio, które zostało przeniesione przez Cutter s Salk, szczepionka przeciwko świńskiej grypie, która spowodowała zespół Guillain-Barré w 1976 roku.
W ostatniej trzeciej części książki Allen omawia kontrowersje związane z szczepionką przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi; szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce; oraz zastosowanie thimerosalu (rtęć etylowa). Ponownie opisuje zwolenników i przeciwników szczepionek z perspektywy dziennikarza. Chociaż niektórzy mogą się z tym nie zgodzić, uważam, że jego pismo jest dobrze zbalansowane i zawiera więcej informacji o przeciwnikach szczepionek niż zwykle znajduje się w podobnych źródłach. Publiczność tej książki powinna być szersza niż tylko weterynarze. Lekarze, którzy stosują szczepionki w swoich praktykach – w tym pediatrzy, lekarze rodzinni, interniści i geriatrzy – znajdą wiele informacji, które dotyczą ich pacjentów i ich interakcji z tymi pacjentami Allen rzucił inne światło na wiele sporów, które pojawiły się w ostatnich latach, i rzuca wyzwanie tym z nas, którzy są zaangażowani w jego rozwiązanie i na ciągłe zapobieganie chorobom.
Samuel L. Katz, MD
Duke University Medical School, Durham, NC 27710
duke.edu
Finansowanie i ujawnianie informacji
Dr Katz zgłasza otrzymywanie opłat za konsultacje od Rady Doradczej ds. Szczepionek firmy Merck.
[hasła pokrewne: alergo vita bydgoszcz, ossowscy wałbrzych, euromedis szczecin ]

0 thoughts on “Vaccine: kontrowersyjna historia największego ratownika medycznego”