Skip to content

Fabryki onkologiczne: Ameryka Tragiczne Poszukiwanie Samowystarczalności Uranu

2 miesiące ago

531 words

Fabryki Raka śledzą wpływ świadomej decyzji politycznej naszego rządu na promowanie samowystarczalności jądrowej kosztem amerykańskich górników uranu natychmiast po II wojnie światowej oraz w latach 50. i 60. XX wieku. Komisja Energii Atomowej była odpowiedzialna za tworzenie tej polityki i nadzorowanie każdego jej aspektu, w tym kwestii związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Cały proces odbywał się w kontekście poważnego zaniepokojenia bezpieczeństwem narodowym, w całkowitej dyskrecji i bez najmniejszego poszanowania odpowiedzialności. Wynik był przewidywalnie ponury: epidemia raka płuca wśród mormońskich i indiańskich pracowników, którzy poza tym byli bardzo nisko narażeni. Krętne poszukiwania uznania i odszkodowania doprowadziły tych mężczyzn lub, częściej, ich ocalałych, przez sądy i do Kongresu, gdzie czwarta próba legislacyjnego zadośćuczynienia ostatecznie przeszła dopiero w 1990 roku. Obwinianie jest wystarczające, ale znaczna część trafia bezpośrednio do społeczności medycznej, co jest widoczne w całej książce, a co najważniejsze, w zatrważającym dodatku, który jest nieodłącznym punktem książki. To, co się rozwija, jest zasadniczo grą moralności, w której zawieszenie sumienia (jak również nauki, nie przypadkowo) nieuchronnie prowadzi do jednoznacznego zła.
Ze względu na nadrzędną potrzebę produkcji uranu, Komisja Energii Atomowej zdecydowała zasadniczo zignorować względy bezpieczeństwa i higieny pracy. Skuteczna wentylacja kopalni była nie tylko dostępna, ale była stosunkowo niedroga i wiadomo, że konieczne jest obniżenie wyjątkowo wysokiego poziomu promieniowania napotkanego w kopalniach uranu, ponieważ służby zdrowia publicznego wielokrotnie przekazywały Komisji ds. Energii Atomowej. Właściciele kopalni i operatorzy nie mieli być obciążeni tego rodzaju regulacjami, a pracownikom kopalni nie wolno było mówić o znanych zagrożeniach z obawy, że taka wiedza utrudni im utrzymanie ich w pracy, co przeszkadza w produkcji . Lekarze publicznej służby zdrowia mogli studiować górników jako kohortę zawodową, ale nie informować ich o zagrożeniach ani wynikach. Chociaż wielu lekarzy zrezygnowało, większość przyjęła ten pakt jako jedyny sposób uzyskania dostępu do kopalni i górników. Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę tenor czasu, nikt nie dmuchnął w gwizdek. Nie był to jednak jedyny lub nawet najbardziej rażący przykład wpływu tajemnicy na etykę medyczną i naukową.
W 1986 r. Podkomisja pracowników Izby Reprezentantów wydała raport zatytułowany Amerykańskie świnie z gatunku Jąderka Nuklearna: trzy dekady eksperymentów związanych z promieniowaniem na obywateli Stanów Zjednoczonych , który został odtworzony w całości jako dodatek. Temat ten został ostatnio tak mocno poruszony przez media krajowe. Fascynujące jest zarówno przeczytanie raportu, jak i zastanowienie się, dlaczego zajęło to siedem lat poświęcanie uwagi mediom. Na przykład w latach 1945-1947 lekarze ze szpitala Strong Memorial Hospital w Rochester w stanie Nowy Jork, szpital Billings Hospital na Uniwersytecie w Chicago oraz University of California w San Francisco wstrzyknęli pluton 18 pacjentom, o których sądzono, że mają krótką żywotność jego wskaźniki retencji i wydalania. Chociaż większość badanych była starsza, jedna miała 18 lat, a jedna 5
[przypisy: duozinal opinie, allergicus szczecin, junical ]

0 thoughts on “Fabryki onkologiczne: Ameryka Tragiczne Poszukiwanie Samowystarczalności Uranu”